Czy pisanie pracy po angielsku jest trudne?

Pisanie pracy po angielsku to zadanie złożone dlatego w tej kwestii, choć chcielibyśmy, aby  istniała krótka i jednoznaczna odpowiedź, jest to nieco bardziej wymagające. Pisanie pracy w języku angielskim (czy też ogólnie języku innym niż polski) wymaga różnego rodzaju cech, umiejętności, predyspozycji, a także odpowiedniej ilości czasu.

Pisanie pracy po angielsku

Na początek możemy rozważyć każdy z tych aspektów osobno. Tak więc pierwszym czynnikiem, który wydaje się być kluczowy w całym procesie jest znajomość języka angielskiego (tzw. proficiency level). Nawet w tej kwestii sytuacja nie jest jednoznaczna, gdyż może się zdarzyć, że dana osoba świetnie posługuje się językiem angielskim w mowie i doskonale radzi sobie z komunikacją w różnego rodzaju sytuacjach, ale kiedy przyjdzie jej się zmierzyć z napisaniem różnego rodzaju tekstów stanowi to dla niej spore wyzwanie. Powodem tego jest fakt, iż pomimo zbliżonego poziomu językowego dwie różne osoby mogą zwyczajnie posiadać różne predyspozycje i upodobania. Nie znaczy to, że osoba biegle posługująca się językiem angielskim w mowie będzie miała problem z pisaniem po angielsku lub odwrotnie. Chodzi jednak o to, że może się tak zdarzyć dlatego oceniania swoich możliwości w pisaniu po angielsku bazując na tym, że dobrze radzimy sobie z komunikacją ustną może być mylące. Pisanie pracy po angielsku czy to licencjackiej czy magisterskiej lub chociaż dłuższego eseju wymaga przede wszystkim odpowiedniego zaplanowania całego tekstu. Komunikacja werbalna jest procesem dynamicznym, to co powiemy w danej sytuacji zależy od tego co powie rozmówca lub jaka nowa informacja pojawi się w danym momencie, a pisząc prace po angielsku musimy wiedzieć jakie aspekty zostaną poruszone na konkretnych etapach w trakcie powstawania tekstu. Wprawieni mówcy nie zawsze są w stanie zaplanować całą wypowiedź pisemną przez co cały proces pisania może być dla nich o wiele większym wyzwaniem w porównaniu z osobą preferującą właśnie pisemna formę wypowiedzi.

Pisanie pracy – co się liczy?

Jak można zatem zauważyć, poziom opanowania języka angielskiego jest jedynie składową ogólnych umiejętności w pisaniu prac po angielsku, gdyż kolejnym aspektem wydaje się być typ osobowości. Wynika z tego, że introwertyk, dla którego naturalne jest przeanalizowanie każdej myśli zanim podzieli się nią z innymi może o wiele lepiej radzić sobie z pisaniem pracy licencjackiej lub magisterskiej. Ponadto, osoba taka dobrze czuje się w pracując w samotności, wertując dziesiątki lub setki stron tekstu w poszukiwaniu najbardziej wartościowych informacji. Spędzanie dłuższej ilości czasu nad tekstem bez kontaktu z innymi i mozolne wręcz analizowanie danych stanowi niejako naturalne środowisko dla introwertyka podczas gdy osoba ekstrawertyczna może bardzo szybko znudzić się taką sytuacją lub irytować brakiem interakcji z innymi. Z tego względu naturalnie wzrasta poziom stresu, a to powoduje, trudności z koncentracją i skupieniem. W konsekwencji cały proces pisania pracy po angielsku jest o wiele większym wyzwaniem dla ekstrawertyka.
Czas, który należy poświęcić na napisanie pracy też nie jest tutaj bez znaczenia, a dodatkowo jest to również powiązane z poprzednimi kwestiami takimi jak poziom opanowania języka czy też cechy osobowości. Osoba o naturalnych predyspozycjach do pracy w samotności łatwiej skupi się na całym procesie co naturalnie przekłada się na szybsze wykonanie projektu. Dochodzi do tego również lepsze rozeznanie w organizacji czasu pracy, gdyż introwertyk lepiej orientuje się w tym co może pomóc mu szybciej poradzić sobie z danym zadaniem niż ekstrawertyk, który często na bieżąco szuka swojej drogi w osiąganiu danego celu.
Czy zatem pisanie pracy po angielsku jest trudne? Są tacy, dla których jest to zadanie jak każde inne, ale są też ci, dla których jest to prawie niemożliwe. Jest kilka powodów takiej sytuacji z których część została tutaj omówiona. Jeśli zatem należysz do tej drugiej grupy lub z jakiegokolwiek powodu praca licencjacka lub magisterska po angielsku stanowi dla Ciebie poważny problem możesz poszukać w internecie informacji co robić w takiej sytuacji. Możesz czytać inne artykuły, poradniki i tutoriale, które mogą sprawić, że proces ten przebiegnie dla Ciebie sprawniej, lub możesz też poszukać profesjonalnego serwisu, który na wiele różnych sposobów może pomóc Ci w całym przedsięwzięciu.
Przejdź do strony głównej.

Czy pisanie pracy po angielsku jest trudne?